Japonské velejemné masáže

Shiatsu
v Praze a v Dobrušce

 

Kromě známé ordinace
na Institutu celostní medicíny v Praze
jsem otevřel novou ordinaci
na staré poliklinice v Dobrušce.

 

Nově je v ceně vydatná hřejivá masáž chodidel,

lymfatická masáž dolních končetin
a velejemná náprava krční páteře.

 

Nejbližší volný termín pro Shiatsu terapii
a zdravotní konzultaci v Praze:

Každý pátek od 8 do 16 hodin

 

Nejbližší volný termín pro Shiatsu terapii
a zdravotní konzultaci v Dobrušce:

Každé pondělí od 14 do 19 hodin

 

Neboli každé pondělí v Dobrušce a každý pátek v Praze.
Konkrétní čas je nutno objednat předem.

Časy se dodržují: Žádná nacpaná čekárna.
Tel: 731 402 242
Jen se zeptat nebo objednat...

 

V ostatní dny jsem u nepohyblivých klientů u nich doma
(tel: 731 402 242)

Novinka:
Jako bonus navíc nyní reflexní a lymfatické Shiatsu nohou.

 

Podrobná anamnéza, osobní diagnostika, zjištění příčin problému, zdravotní konzultace, přírodní léčebná specifika, zákrok Shiatsu přesně na míru, otázky a odpovědi.

 

Adresa na ordinaci v Praze:

INSTITUT CELOSTNÍ MEDICÍNY

Na Florenci 35
Praha 1
5. patro

GPS: 50°5'25.123"N, 14°26'13.318"E

Náš Institut celostní medicíny (ICM) se nachází velmi blízko stanice metra Florenc, přes ulici přímo naproti McDonaldu.
Je to rohový dům na křížení ulic Na Poříčí a Na Florenci.

 

Adresa na ordinaci v Dobrušce:
Pulická 97
pod náměstím, naproti Poště 100 m
1. patro

GPS: 50°17'30.934"N, 16°9'30.805"E

Stejné služby nabízím i v bytě pacienta, kde je možná i rodinná terapie.

Chci se jenom zeptat...

Ano, ano, jsi tady dobře.

Zde jsou fotky a krátká videa

z prima týdne na Třech studních, hotel Horník:

2007 Tři studně, Žďárské vrchy

Vlaďka chtěla rozcvičku natočit pro vás, abyste ji prováděli správně.

 

Otázky pro české MB lektory

 

Cílem je v březnovém Zrnění představit jednak škálu českých makrobiotických učitelů, jednak popsat na papíře to, co se léta špitá po kurzech – že dnešní makrobiotická strava je trochu jiná než před 20, 30, 40 lety. V odpovědích prosím zohledněte jak svou praxi letitých mb strávníků, tak zkušenosti z konzultací a kurzů (proměňující se zdravotní stav a potřeby populace…). Informace by měly být použitelné pro standardní režim, kdy se člověk neléčí z vážné nemoci, ale chce fungovat dlouhodobě a aktivně. Odpovídejte prosím tak, jak radíte lidem, samozřejmě podložené vaší praxí.

 

Základní otázka je tedy tato – zda a jakým způsobem je třeba zrevidovat Kushiova dietní doporučení?

 

Ano, je to třeba. Japonci jsou všeobecně menší, štíhlejší, aktivnější, výkonnější, přesnější, rychlejší, prostě více jang. Proto jejich „střed“ mezi jin a jang, ona pomyslná „nula“ leží více v oblasti jang.

My Evropané, nebo obecně „zápaďáci“, jsme větší, baculatější, línější, pomalejší, pohodlnější, rozmazlenější, prostě více jin. I naše strava je více v oblasti jin.

Samozřejmě, vždy je třeba vidět konkrétního člověka. Svých klientů se s oblibou ptám na jejich „hříchy“, na jejich touhy. To mi vždy dobře napoví, na kterou stranu (jin/jang) a jak moc se vzdalují od svého přirozeného „středu“, kde se nachází pásmo jejich „zdravotního bezpečí“.

Právě proto vidím nutnost osobních konzultací. Všeobecná pravidla v chytrých knihách z 80. let minulého století v tomto smyslu nemohou smysluplně nahradit konkrétní vedení konkrétního člověka. Jen se podívejte, v kterém roce vyšly poprvé u nás hojně překládané originály knih o makrobiotice.

 

  1. Chcete nějak ze svého pohledu okomentovat tzv. škálu potravin od jin k jang? Jak úzce/široce vnímáte tzv. pásmo zdraví?

Např. leží podle vás celozrnná rýže na středu? Je zelenina jinovější než luštěniny?...

 

Škála potravin od jin k jang je jistě skvělá věc. Usnadňuje hrubou orientaci. Lidem však není jasné, že je třeba rozlišovat nejen typ potraviny, ale také způsob kuchyňské úpravy. A hlavně to, jakou energii mi daná potravina přináší do těla. Jak se moje energie změní.

Každý vidí luštěniny jako malé tvrdé kompaktní, tedy jang. A jíme je takové? Já tedy ne. Já si luštěniny jin namáčím, někdy jin nakličuji, připravuji s jin řasami. Aha! Řasy jsou přece jang! No jistě. V igelitovém pytlíku jsou dokonce velmi jang: suché, tvrdé, plné minerálů. A jíme je tak? Já tedy ne. I ty řasy si jin namáčím a pak je jím, až když jsou zcela jin měkké. Zdůrazňuji zcela měkké a tedy stravitelné. Nezměkne-li řasa v první polévce, klidně ji dám zítra do druhé polévky.

Je zelenina jinovější než luštěniny? Ať odpovím jakkoli, hned mohu svou odpověď vyvrátit. Rodina zelenin a stejně tak rodina luštěnin je tak velmi široká, že každé zobecnění ztrácí možnost rozumné odpovědi. Luštěniny konzumujeme vždy až po důkladné tepelné úpravě, většinou předem přes noc namočené a nejlépe s řasami. Zeleninu máme často syrovou, nebo kvašenou (pickles), nebo jen krátce spařenou, nikdy ji přes noc nenamáčíme a sotva kdy si na ní pochutnáme v kombinaci s řasami.

Ptáme se tedy na jin/jang z hlediska tvrdosti, tvaru, obsahu jang minerálů, obsahu jin vitamínů, roste-li jin nad zemí, nebo jang pod zemí, z hlediska jang dlouhé, nebo jin krátké skladovatelnosti, kuchyňské úpravy…

K této otázce ještě přidám jeden špek pro pokročilé makrobiotiky, který jsem si uvědomil, když jsem osobně vařil pro pana Michio Kushi a jeho ženu Aveline.

Vaříme samozřejmě na ohni. Oheň jídlu dodává vzácnou energii jang. Zamyslete se, prosím: Jak se změní energie zeleniny připravované na ohni, když je nakrájená na velké kusy, na malé kousky, nebo dokonce nastrouhaná? Odpověď je velmi překvapivá! Na mailu BobDvorak@email.cz odpovím jenom tomu, kdo se pokusí poctivě se nad tím zamyslet. Aspoň uvidím, kdo to vůbec čte.

 

  1. Jak učíte procentuální složení obilného talíře (základní – kolik procent obilí, luštěnin, zeleniny)? Případně posun u dětí, sportovců, matek.

 

Procentuální složení MB talíře je pro mě nedůležité. Stejně ho nikdo nikdy nedodržuje, a když, jistě si v jistém směru dělá násilí. A stejně si hned po snědení dokonalého MB talíře jde přidat jen to, co potřebuje, na co má chuť. A tak je to správné! Vidím to po mnoho let na mnoha praktických víkendových nebo týdenních seminářích. I v japonských rodinách to vidím pravidelně. Abych byl přesnější: ve velké míse suribashi je základní obilovina, nejčastěji rýže s 30% pokaždé jiné obiloviny. V dalších nádobách jsou luštěniny, zeleniny, pickles, omáčky, šťávičky, oříšky, gomashio. Čaj na stole chybí. Ten se podává až po jídle. Žádné rychlé splachování jídla do krku a ředění žaludečních šťáv.

Každá maminka dobře ví, co její miláček papá a co musí do jídla zakomponovat na tajňačku.

Sportovci jsou velkými specialisty a jsou asi nejpoctivější, protože mají silnou motivaci. Nám by se zdálo, že konzumují příliš mnoho bílkovin. To jistě ano. Ale oni je také hned spálí. Avšak běda tomu, kdo nadbytek bílkovin a energie hned nepálí!

Pokud jde o složení MB talíře, těhulky mají výjimku. Těhotenství není nemoc. Mluvím o každodenní praxi, ne o vznešených teoriích z knížek. Takové knížky dělají těhulkám jenom špatné svědomí. Těhulky jdou kuchyní a slupnou, co vidí. Tak je to správné.

 

  1. obilovinám:

 

Jak často používáte celozrnnou rýži? Zda a jakým způsobem zařazujete bílou rýži?

 

Celozrnná rýže je dobrým základem stravy na celém světě. Avšak ne jen samotná. Pro zdravého aktivního člověka má příliš očišťující účinky. Pro malé dítě je samotná celozrnná rýže vysloveně nevhodná. Vždy jen celozrnná strava dětskými střevy proběhne příliš rychle a všechny ty úžasnosti se v tom fofru nestačí řádně vstřebat. Děti a sportovci nepotřebují stále pročišťovat líná zapatlaná střeva.

K některým pokrmům, do pomazánek, pečiva a sladkostí je vhodné zařadit obyčejnou bílou rýži. Také jako rychlá vložka do polévek.

Obecně doporučuji kvalitní celozrnnou rýži v kombinaci s další obilovinou, nejčastěji v poměru 7+3. Ale není to žádné dogma.

 

Jak zařazujete oves, žito, ječmen, pohanku? (např. ve formě vloček, v kombinaci s něčím, jen pro některé lidi…)

Řešíte téma lepku?

Všechny další obiloviny lze doporučit v kombinaci s rýží, výjimečně v jiných kombinacích. Experimentovat lze hlavně při výrobě veleoblíbených karbanátků. Vločky jsou pro lenochy a lidi v časové tísni. Ovšem mít tíseň každé ráno moc nedoporučuji. Taková vločka je přece jen rozmáčknutá zoxidovaná mrtvolka. Ale je to rychle hotové, tak občas…, proč ne?

Pokud jde o lepek, je to hlavně móda. Najednou máme všichni dietu pro celiakii.

Opravdový celiatik je se svým stavem dobře obeznámen a již malý hříšek tvrdě platí.

Pozor: I v pivu a klobáskách je lepek. Ještě máte celiakii, pánové?

Ostatně, bezlepková dieta neuškodí, mnozí z ní dokonce významně profitují.

Na našich týdenních kurzech zdravého životního stylu bývá 200 dospělých a na 40 dětí. Každý si může zvolit stravu makrobiotickou (se všemi specifiky), nebo makrobiotiku přizpůsobenou pro celiatiky (se všemi vhodnými specifiky). Těch, kteří dávají přesnost stravě bez lepku, každým rokem valně přibývá.

Spolupracoval jsem na knížkách Radost z jídla a Radost ze zdravých dětí. Součástí každé je poctivé dvouhodinové DVD s přesnými praktickými postupy. Nyní se pracuje na veledůležité knize s pracovním názvem Radost ze zdravých střev (opět autorka MUDr. Vladimíra Strnadelová). Kniha se bude zabývat hlavně celiakií. I zde natočím praktické doprovodné DVD.

 

Používáte často tlakový hrnec na obilniny?

 

Tlakový hrnec používám, má to své nesporné výhody. Ale rozhodně ne často. Myslím, že jang tlaku, stresu a deprese máme dost i bez papiňáků. Raději včas jin namáčet, než to drtit jang tlakem. Jang tlakový hrnec, jang těžké litiny a smalty se nejlépe uplatní v zimních měsících. Na jaře a v létě doporučuji lehounké mírové úpravy ve skle, nebo v tenkém kovu.

 

Namáčíte vše nebo co?

 

Ano, předem namáčím vše, co namáčet lze, dokonce i své prádlo.

 

Řešíte téma kyseliny fytové?

 

Kdybych byl makrobiotický hnidopich, určitě bych prudil se dvěma protichůdnými názory: Na jedné straně kyselina fytová snižuje využití fosforu, zinku, vápníku a mědi u zvířat a lidí, je tedy zlobivá. Zatímco na straně druhé potlačuje tvorbu reaktivních hydroxylových radikálů katalyzovanou železem. Je tedy hodná. A také snižuje hladinu cholesterolu. Je hodná.

Abych úplně nezblbnul nad laboratorními vzorečky, snažím se prostě vybírat čerstvé potraviny co nejblíž přírodě.
Kyselinu fytovou neřeším, raději se snažím být fit.

 

Vaše nejčastější obiloviny?

 

Rýže krátkozrnná, normální i dlouhozrnná, celozrnná i bílá (hlavně na domácí amasaké), pohanka (do polévky a na karbanátky a nádivky), jáhly, kus kus.

 

Věnujete se podrobněji poměrům vody a obilovin?

 

Ani ne. Vždycky to nějak vyjde a vždycky je to v pořádku. V Japonsku jsem se naučil dobrou vychytávku: Rýži (obiloviny) vyprat metličkou v prudkém proudu vody. Zrna, která plavou nahoře, nemilosrdně vyhodit. Nemají hara, nemají Ki. Japonci to odnepaměti berou jako oběť vodním živočichům. Namáčecí vodu po půlhodině vylít. Rýži z cedníku nasypat do nádoby, ve které se bude vařit. Zalít studenou pramenitou vodou tak, aby vody bylo na dva prsty nad rýží. Funguje to! V této vodě se pak rýže uvaří do měkka. Japonci mají krásnou moudrost: Obilí se vaří mírně a do měkka. Tak dlouho, až zrnka puknou, až se na vás bude každé zrnko usmívat.

Každý druh obilí chce jiný poměr vody a jinou dobu varu. Začněte s poměrem 1:2. Stejně zjistíte, že někdy vám víc chutná obilovina sušší a hutnější, jindy raději šťavnatější, nebo dokonce kašovitá. A to je v pořádku.

 

Další komentáře k obilovinám:

 

Miluji učené diskuse o nutnosti sbírat z obilí a luštěnin při vaření pěnu. Zvlášť oceňuji argument, že v jin pěně je nejvíce jin toxinů, proto sbírat a vyhazovat.

Osobně jsem se ptal čtyř světově uznávaných MB kuchařek, kterých si velmi vážím. Každá z mých MB učitelek mě OSOBNĚ naučila mnohým principům a kulinářským kouzlům. Aveline Kushi, Geraldina Walker, Katriona Forrester a Vieke Nelissen se zcela nezávisle shodly:

Ano, pěna z obilovin i luštěnin je skutečně nejvíc jin. A toxiny jsou skutečně jin. Proto stoupají. Proto je nutné tuto toxickou pěnu sbírat a vyhazovat. Nejlépe i s toxickou obilovinou! Ano: I s toxickou obilovinou!

My však nepoužíváme chemicky ošetřované obiloviny krmné, či průmyslové, nýbrž obiloviny potravinářské. Malé kulaté tvrdé kompaktní jang zrníčko, jang sůl, jang tepelná úprava, jang tlak. Jin pěna stoupá vzhůru a je to vlastně jediné kvalitní jin, které tu máme. A my ho budeme vyhazovat? Ne! Jakmile se začne zvedat pěna, pokropíme ji několikrát studenou vodou. Pěna zmizí a my máme dobře vyváženou obilovinu (nebo luštěninu).

Ze stejného důvodu nenecháme páru z papiňáku jen tak vysyčet, ale celou nádobu necháme mírovým způsobem v klidu ochladit, abychom vzácnou jin energii párou neztratili. Když pospíchám, několikrát tlakový hrnec pokropím studenou vodou. Pak poklici snadno otevřu.

Jin v obilovinách je mimo jiné to, co stoupá vzhůru a drží nám figuru.
Proto mé oblíbené: Právě teď – narovnej si záda! To je Boba rada.

 

  1. luštěninám:

Řešíte jejich poměr s vodou?

 

Platí jako u obilovin. Navíc: Luštěniny s oblibou připravuji ve větším množství vody, pěnu natřikrát srážím studenou vodou. Přebytečná voda se skvěle hodí do polévky, nebo vypít jako tak zvaný „vyprošťovák“, velmi posilující vitální nápoj.

 

Do kolika jídel denně radíte zařazovat luštěniny?

 

Určitě každý den. Když nic jiného, tak alespoň ve formě Misa v ranní polévce, nebo Tamari v omáčce. Na poslední chvíli a bez namáčení je možné hodit hrst červené loupané čočky do polévky. Komu by nechutnal sójový sýr tempeh, tofu, natto?

 

Řešíte celozrnnost luštěnin? Loupete nějaké?

 

Ne, nejsem hnidopich. Místo toho chci mít mnoho různých barevných, velkých i malých druhů. Pestrost. Namáčet, vařit zcela do měkka a hlavně prosím: Dokonale žvýkat! A nezapíjet!

Loupat luštěniny? Ano, ale jen na výrobu domácího Tempehu. Je to snadné, ale pochybuji, že to doma někdo dělá.

 

Jsou pro vás adzuki příliš jangové?

 

Fazolky Azuki nejsou příliš jang. Jsou prostě jang. A to je dobře. Mají barvu i tvar ledvin. Právě pro ten svůj přirozený jang drží naše ledviny pohromadě a dávají jim jang sílu dobře filtrovat tělesné tekutiny a krev.

Kdo si ledviny roztahá jin cukrem a čokoládou, Azuki mu pomohou právě pro své blahodárné jang.

 

Jak hodnotíte sóju a sójové produkty?

 

Sója jako taková na talíř rozhodně nepatří! Obsahuje silné inhibitory trypsinu (=látka, pomocí které dokážeme rozkládat a trávit bílkoviny). Tím sója sama sebe činí nestravitelnou. Kopřiva pálí, růže má trny, manželka má migrénu, sója má inhibitory trypsinu. Inhibitory se ničí až dlouhou tepelnou úpravou, nebo řízenou fermentací. Z toho důvodu ne sóju jako bobule, ale tepelně řádně připravované výrobky ze sóji (tofu), nebo sóju zpracovanou ušlechtilými plísněmi (tempeh, natto), nebo nejlépe sóju velmi dlouho fermentovanou (miso, tamari, shoyu).

Sladké sójové dezerty jsou hodně těžko stravitelné, protože při výrobě se šetří na délce tepelného zpracování a inhibitory jsou stále aktivní. S oblibou jsem sladké sójové dezerty kupoval svým dětem před návštěvou ZOO. Děti měly pěkně zaplácnutá bříška a nežadonily zmrzlinku, cukrovou vatu, žužu, limonádu…, což je samozřejmě mnohem horší než sladký sójový dezert.

 

  1. zelenině:

Doporučujete konzumaci syrové?

 

Ano, jednoznačně doporučuji a sám s požitkem chroupám. Jednoduché pravidlo: V létě, kdy je dostatek jang (oheň, teplo, sluníčko) doporučuji 2/3 zeleniny syrové, nebo kvašené (jin) a 1/3 zeleniny tepelně upravené (napařování, dušení, vaření, zapékání, opékání, pečení, pražení, grilování, smažení).

V zimě, kdy je dostatek jin (chlad, sníh, vítr, vlhko) doporučuji 2/3 tepelně upravené zeleniny jang (nejlépe nad ohněm) a 1/3 zeleniny syrové nebo fermentované (jin).

Prostě: V létě více syrové, v zimě více tepelně upravené. Žádná věda.

Nemluvíme tady o onkologických pacientech, že?

 

Používáte v zimě konvenční zeleninu, nebo jen bio, případně bio sušenou?

 

V zimě používám jakoukoli zeleninu, na kterou padnu a která se mi líbí. Nechám si posílat zeleninu od přátel bio pěstitelů, kterým důvěřuji. Kdo nemá jazyk spálený ostrým kořením, alkoholem a kouřením, dobrou zeleninu pozná na první kousnutí.

Překvapivě dobrou kvalitu zeleniny má firma Zmrzlá rodina (Family Frost) :o)

 

Další komentáře k zelenině:

 

V tenké povrchové slupičce kořenové zeleniny žijí přirození predátoři kvasinek rodu Candida albicans (druh kvasinky, jenž někdy u lidí způsobuje ústní a genitální houbové infekce a vaginální výtoky).

Proto doporučuji kořenovou zeleninu neokrajovat, nýbrž důkladně očistit rýžovým kartáčkem. Tepelně upravovat často vcelku, nebo nakrájenou na velké kusy.

Pro hyperaktivní děti a pro manžela loudila to neplatí, ale pozor: Ohřívaná zelenina nedává, jen vždycky bere. Ohřívaná zelenina vás bezpečně oloupí o mnoho energie. Výjimkou je polévka Koikoku.

  1. Další:

Jak často zařazujete miso polévku?

 

Samozřejmě každý den k snídani. A pořádně horkou. Pokaždé jinou. Z jiné zeleniny jinak nakrájené či nastrouhané. S jiným dochucením. S jinou vložkou. Klidně zbytky od večeře (obiloviny, těstoviny, luštěniny…). Příprava zabere cenných 10 minut, ale ušetří dlouhé vysedávání v zachrchlaných čekárnách u doktora.

Pro chronické nestíhače nabízím sušenou instantní miso polévku s tofu, nebo s řasou wakame. Stačí zalít vřelou vodou. A je levnější, než gulášovka v hospodě. Samozřejmě, že čerstvá miso polévka je lepší.

 

Jak často a kolik zařazujete řas?

 

Sladkovodní řasy (Chlorella a Spirulina) doporučuji zobat ve formě sušených pidipilulek skoro denně, protože i my jsme sladkovodní. Mořské řasy (jang kombu, jin wakame, dulse, nori, hijiki, arame…) doporučuji jako vylepšení polévek, luštěnin a někdy obilovin. Nejde o jednorázové množství, ale o pravidelné dodávky minerálů. Takže stačí málo, ale raději třeba ob den, pokaždé jinou řasu. Na výběr jich je dost.

Pro začátečníky doporučuji vařit mořské řasy na vysokém ohni a bez pokličky. Jedině tak řasy „vysmrádnou“ a fajnovky se nebudou kroutit se slovy „Fůůůj, rybina!“

Po nějakém čase zjistí, že právě chuť řas je vítaným zpestřením jídelníčku.

 

Jak často používáte shoyu, umeocet?

 

Shoyu moc nepoužívám. Vlastně jen výjimečně. Máme přece mnohem kvalitnější a silnější Tamari. Tamari je originál čistá tekutina v nádobě při dlouhodobém fermentování a zrání misa. Když se z Tamari odeberou určité léčebné a chuťové složky a když se Tamari naředí, dostaneme shoyu, sójovou omáčku. Proč chodit za kováříčkem, když máme kováře?

Tamari však nepatří na stůl. Je pro kuchaře. Tamari je moc silná a host zvyklý na Magi (Vitana vaří za vás) by si své jídlo zkazil. Na stůl patří shoyu. Ta má podobnou sílu jako Magi z Vitany.

Umeocet miluji a vřele doporučuji. Stejně jako švestičky Umeboshi je to velký dar přírody. Umeocet nejen, že zachová přirozenou barevnost ingrediencí při vaření, ale hlavně se postará o dobrou energii a čistotu našeho urogenitálního systému. Kdo pravidelně používá umeocet, těžko mu budete vysvětlovat, co to je vaginální výtok, záněty močových cest a vaječníků… I my páni si umeocet pochvalujeme. Ovšem pozor. Nemluvím o jakési náhražce, krásné čiré nabarvené vodičce. Mluvím o opravdovém umeoctu, Japonsky Ume Su. Je nehezký, zakalený. No, přesně jako není průzračná voda z domácího zelí. A jak by asi vypadala po třech a více letech. Opravdový umeocet se sbírá po několika letech ze sudu, ve kterém kvasily švestičky Umeboshi.

Jen pro pořádek: Voda ze zelí je lák. Voda z misa je Tamari. Voda z Umeboshi je Ume Su. My ho prodáváme jako Umeocet speciál.

 

Jaké druhy olejů používáte? Do kolika jídel denně?

 

Na běžné kuchyňské použití máme kvalitní čistý jednodruhový olej slunečnicový. Jen bohatý blázen smaží na panenském oleji za studena lisovaném. To vzácné a drahé zničí smažením.

Pro zmrzlíky je olej sezamový, který umí zahřívat. Pro zmrzlíky je vysloveně nevhodný olej olivový. Ano, je velmi kvalitní a zdravý, ale také velmi jin a proto umí velmi ochlazovat. Olivový olej používejte na dovolené u moře, nebo u nás jen v hodně teplých měsících. Kdo se krmí masem, uzeninami, sýry a cukrem a vysedává v přetopeném pokoji u televize, tomu je to opravdu jedno.

 

Zařazujete syrové ovoce? V sezóně? U dětí?

 

Ano, syrové ovoce je v pořádku, hlavně u dětí. Mluvíme stále o zdravých lidech, že?

 

Jak často zařazujete tepelně zpracované ovoce?

 

Kdykoli se venku ochladí, nebo v zimním období. Nebo začnou zlobit klouby a/nebo zuby.

 

  1. živočišné produkty

Jaké a jak často?

 

Pro filozofy a zdravé spokojené a dynamické vegetariány (jogíny, duchovní vůdce, osvícence…) nikdy. Komu však schází jistá dynamika, teplo a pro život v moderní společnosti nutná dávka agresivity, tomu živočišné produkty v rozumném množství a kvalitě pomohou. To neplatí pro zajištěné paničky bohatých podnikatelů.

 

Doporučujete ryby? Přes jejich vysokou znečištěnost?

 

Ano, ryby jednoznačně doporučuji z mnoha důvodů. Katastrofické pohádky o znečištění vody na mě neplatí. Ryba je možná jedním z posledních svobodných tvorů. Může svobodně realizovat své stresy, má svobodný pohyb, má svou intimitu, má volbu, co a kdy sní. To bych o bledých kuřatech, prasatech a krávách na granulích a páchnoucí siláži z velkovýkrmen netvrdil.

 

Doporučujete občasné jiné maso, vejce, ghí, máslo?

 

Ano, zdravým lidem doporučuji. Neposkvrňuje nás to, co do nás vchází, ale to, co z nás vychází. Pokud přijmeme zodpovědnost za to, jak se chováme po tom, co sníme a vypijeme, je to v pořádku. Těžko budu milý pozorný vnímavý jemný voňavý partner, když se krmím masem, uzeninami, sýry a napájím se alkoholem. Ale zase svou agresivitou vydělám prachy a budu mít skvělé auto…

 

8. vaše osobní zásadní doporučení, postřeh, rada k současnému člověku, který praktikuje mb (týkající se stravy i jiných důležitých oblastí) – např. spec. léčebný prostředek, spec. cvičení, faktor brzdící uzdravování aj. Aneb co je podle vás nejzásadnější pro lidské zdraví?

 

Moje zcela zásadní rada zní: Přijďte OSOBNĚ za někým, komu důvěřujete, na koho máte dobré reference, kdo má ověřené dobré výsledky. Nebo přijďte OSOBNĚ do mé ordinace na Institutu celostní medicíny v Praze, nebo v Dobrušce. Nejméně hodinu nám bude trvat, než si vzájemně porozumíme natolik, aby vám mé rady byly opravdu užitečné, přesně cílené a dlouhodobě fungující. Abychom jen nepotlačovali a nezastírali PROJEVY vašich problémů, ale abychom terapii zacílili přímo na jejich PŘÍČINY.

Nejsem tak úžasný, abych dokázal na dálku trousit obecné pravdy o zdravém způsobu života. Ani nikdo z mých učitelů, se kterými jsem OSOBNĚ strávil mnoho let (Michio a Aveline Kushi, Adalbert a Vieke Nelissen, Stanley a Geraldine Walker, Mario a Marlise Binetti, Ton a Eli Thein, Jon Sandifer, Tsunenori Fujimaki, Tomio Kikuchi, Saul Goodmann, Vittorio Calogero, Rud Tax, Rochelle Hood, Michele Bik, Katriona Forrester…) nikdy neléčili na dálku, ale vždy jen osobně.

Proto radím začátečníkům, pokročilým i tak zvaně vééélmi pokročilým:

Nezůstávejte sami. Spolupracujte. Vyměňujte si zkušenosti. Buďte s někým, kdo se nebojí říct vám pravdu.

A teď? Narovnej si záda! To je Boba rada.

www.BobDvorak.cz

Fotografie z právě proběhlého letního
TÁBORA ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU
jsou zde (klik)
Morávka, Beskydy 2017.

Příště jako vždy první týden prázdnin.

Využívejte možnost zdejší VEŘEJNÉ DISKUZE.

 

Vaše rozumné a přívětivé názory, podněty a dotazy

mohou zajímat i ostatní.

Pitomosti a hrubosti samozřejmě hned vymažu.

 

Zároveň s potěšením oznamuji, že již od začátku roku 2015

jsem otevřel vlastní ordinaci na poliklinice v Dobrušce.
Ordinuji každé pondělí, telefonická objednávka nutná:
tel: 731 402 242

Pravidelné pátky na Institutu celostní medicíny v Praze samozřejmě zůstávají.

již proběhlo, za rok bude další ročník

Prima týden ve Špindlerově Mlýně 2018

 

Zveme vás na 15. ročník oblíbeného prázdninového cyklu

Prima týden na Eljonu
s praktickou i teoretickou výukou zdravého životního stylu.

Výuku vede dipl. fyzioterapeut, pan Bob Dvořák,

z Institutu celostní medicíny Praha,
 

Kdy: od pondělí 16. 7. 2018 do soboty 21. 7. 2018

Kde: horské středisko Eljon ve Špindlerově Mlýně č.p. 33.

GPS: 50°43'38.196"N, 15°36'43.218"E

Nekuřácká budova, vlastní parkoviště, rychlé WiFi zdarma,
výuka, odpočinek a zpívání pod stromy okolo ohně, špičková přírodní strava, opravdický velký krb, zdravý horský vzduch, dostatek odpočinku...

Praktická i teoretická výuka principů
zdravého životního stylu,
nové poznatky z praxe

- Ranní dobrovolné rozcvičky naboso na louce v rose

- Jak na únavu, jak na zimomřivost, jak na poruchy zažívání a vyprazdňování, jak na kožní problémy, jak na ženské problémy, dno pánevní, jak na bolavé klouby, padání vlasů, čtyři příčiny bolestí hlavy, páteř, tuhé svaly a křeče…

- Energie potravin, osvědčené principy tradiční lidové medicíny
bez chemických prášků, teorie i praxe.

- Praktický nácvik krátkých velejemných masáží Shiatsu (vždy přes oblečení) při různých obtížích a bolestech.
Horké lávové kameny na ledviny. Autotrakční lehátko na bezpečné protažení páteře, svalů, šlach a kloubů.
- Zvláštní bonus pro zájemce:
Důležité akupunkturní body těla, nácvik jejich využití tlakem palců v praxi.
Možnost praxe v kuchyni pod vedením zkušeného kuchaře.
Denně otázky a odpovědi, čas na osobní volno, večerní fakultativní program, recepty…

Na místě lze dokoupit osobní zdravotní konzultaci a Shiatsu přímo na tělo.

- S sebou: otázky na lektora, psací pomůcky na mnoho poznámek a nápadů, volné oblečení z přírodního materiálu, karimatku na masáže, oblečení na vycházky do hor a k táboráku, dobrou náladu. Hudební nástroje vítány.

Vhodné pro úplné začátečníky i pro tak zvaně pokročilé.

 

Podrobné informace... (klik)

Fotky z minulého Prima týdne...

Chci se jenom zeptat...

 

Již proběhlo. Připravuji další...

Pozvánka na dva zajímavé semináře
ve dnech 20. února a 5. března 2016:

Žijeme bez lepku, vaříme bez lepku

Pro velký zájem seminář proběhne ještě 5. března 2016

Chci se jen zeptat...

Fotky z letního MB tábora Morávka 2012

a další fotky

 

krátké video klipy

Morávka 1

Morávka 2

Morávka 3

Morávka 4

Morávka 5

Morávka 6

Morávka 7

Morávka 8

 

Kde? Penzion "U přehrady" Morávka - Beskydy.
Ubytování ve dvou až pětilůžkových pokojích se sprchou a WC.

Knihy

"Radost ze zdravých dětí"

a

"Radost z jídla"

S potěšením oznamuji, že nová kniha Radost z jídla už je na světě.
Obě knížky, "Radost ze zdravých dětí" a "Radost z jídla" jsou již nyní k dostání u nás na Institutu celostní medicíny v Praze, Na Florenci 35. A samozřejmě také u dobrých knihkupců.

Součástí každé knížky je mé poctivé DVD, kde je vše ukázáno a vysvětleno krok za krokem.
Aby bylo jasné, že žít v souladu s přírodními zákony není žádná velká věda.
Cena každé knihy se pohybuje okolo 300 Kč.
Prolistovat a objednat si je můžete i přímo v nakladatelství Anag a jistě budou i v knižních obchodech.

Bonus: Připravujeme další knížku (také s DVD), tentokrát na veledůležité téma: CELIAKIE.